מדרשת נצרים

מדרשת נצרים –  עמותה העוסקת ביוזמות חינוכיות לחיזוק החברה הישראלית מתוך יהדות, ציונות והתיישבות.
התוכניות החינוכיות, הסדנאות וההדרכות אותן מפיקה העמותה מתקיימות ברובן בבית ההארחה הכפרי החדש " חלוצה – הדרכה ואירוח " שנבנה ביישוב בני נצרים שבמועצת אשכול.
במתחם ישנן כיתות לימוד, אולם כינוסים, שלושים ושלושה חדרי לינה, חד"א והרבה שקט ושלווה של חולות חלוצה…
התמורות שמתחוללות בחברה הישראלית בעידן הפוסט מודרני ביחס לאדם הפרטי וביחס לציונות, לערכים של שותפות ולקיחת אחריות לצביון ולקידום מדינת ישראל, מאתגרות את צוות ההדרכה המקצועי של המדרשה שנדרש להתאים את התכנים לסוגיות הבוערות.
רקע :
עמותת מדרשת נצרים שהחלה את דרכה בשנת 1992 בישוב נצרים שבגוש קטיף כמרכז חינוכי להגות יהודית נאלצה בצער לאחר שלוש עשרה שנים של פעילות עניפה לאתר מקום חלופי להמשך פעילותה זאת בעקבות תוכנית ההתנתקות שמומשה בשנת 2005.
בעקבות המתיישבים האידיאליסטים של נצרים שלמרות הגירוש מגוש קטיף – ראו עצמם כשליחים נאמנים לעם ישראל ולא נחו עד שאיתרו משימה לאומית- ציונית והתיישבותית שיש בה גם חזון של שיבת עם ישראל לארצו, להקים יישוב חדש תורני – חקלאי בחולות חלוצה.
החליטה הנהלת המדרשה ועובדיה להמשיך את פעילות העמותה ולבנות את מתחם המדרשה מחדש בישוב שיוקם 'בני נצרים'.
תוכניות נבחרות:
1.  "ימי חלוציות" נחשבת לאחת התכניות המוצלחות והמבוקשות שמציעה העמותה. מדובר בשלושה ימים המשלבים עבודה בחקלאות בבוקר וסדנאות והדרכות אחה"צ והערב. אלפי בני ובנות נוער השתתפו בתכנית מעצימה זו שמעוררת למנהיגות, תרומה ואחריות לסובב אותנו.
 2. מיזם 'חיבורים' שמטרתו חיבור נעים ובנחת בין תושבים במועצה אזורית אשכול אותו מפעילה המדרשה, נסוב בעיקר סביב פעילויות ותוכניות הקשורות למעגל החגים ולמסורת ישראל לילדים, בני נוער ומבוגרים. למשל: מפגשים בין דתיים ושאינם דתיים,  שבתות בר/ת מצוה משותפות, קריאת מגילה משותפת בפורים, מבצע משפחה מארחת משפחה בחנוכה ועוד…
3. העצמה בחולות- סמינריון ערכי המיועד לכיתות ז'-ח' בנושאים מגוונים כגון חיי שליחות ומימוש עצמי, ההתיישבות בארץ ישראל, התמודדות עם המדיה, פנים וחוץ, כח הבחירה ועוד. גם בסמינריון זה ישנו שילוב של עבודה חקלאית, פעילויות ערב מעצימות וכן שיחות עם אנשי המקום.
3. קולות בחולות – מסע לילי בו המשתתף נפגש עם העוצמה והשקט של המדבר ונדרש להיפגש גם עם עצמו (!) בהדרכה ובתהליך מונחה. את המהלך נסיים בערב שירה סוחף בשטח פתוח בדיונות הישוב, ערב זה משאיר רושם חיובי ומשמעותי על המשתתפים.
לשמחתנו, הניסיון מלמד כי כל המבקרים חוזרים נפעמים מהסיור באזור ומהמפגש עם התושבים. במקביל, ממשיכה המדרשה בפיתוח התוכניות החינוכיות ובהעברתן בכל הארץ מאילת בדרום ועד קרית שמונה בצפון.
אנו מזמינים אתכם להנות מהתוכניות החינוכיות של המדרשה, ומהקסם המדברי השוכן במקום ובאנשיו.
הנצחת לוי אשכול:
העמותה לקחה על עצמה גם חלק בהנצחת פועלו של רה"מ לוי אשכול ז"ל בדגש חלקו בסיפור ההתיישבות בנגב מאז ועד היום…  לשם כך העמותה הפיקה את הסרט " אשכול של התיישבות" על הקמת יא הנקודות (ניתן לצפיה ביוטיוב).
שכן אשכול היה יזם ושותף פעיל להקמת יישובים רבים בנגב, החל מהקמת יא הנקודות, ועד הקמת חברת מקורות וביסוסה.

מה המומחיות שלנו?

רוב הפעילות של מדרשת נצרים מתבצעת במתחם המדרשה וביישוב בני נצרים השוכן בנגב המערבי.
הנוף המדברי המרהיב הנשקף מחלוננו נותן נופך מיוחד לכל פעילות ושהות במדרשה.
השקט, המרחבים והאנשים מאפשרים את החיבור אל הנשמה ואת החוויה המשמעותית ביותר.
למדרשת נצרים תוכנית של ימי חלוציות בה מתנסים התלמידים בהתנדבות בחקלאות ומתחברים אל ההתישבות דרך עבודת האדמה.
בימי ההתנדבות בחקלאות משולבת תוכנית חינוכית הנותנת לתלמידים הזדמנות לפגוש בפעילויות שונות את האנשים המיוחדים שגרים ביישוב ולספוג את ערכי הציונות.

מי במדרשה?

אלידע פרינס – מנהל המדרשה

מרגלית בירן – מזכירה

הודיה דהן – רכזת הדרכה

רונית צהר- רכזת בנות שרות ו"חיבורים"

שרה זוסמן – רכזת אירוח

עטרה פרץ- מתאמת תוכניות ואירוח

פנחס וולף – רכז לוגיסטי

צוות בנות שרות תשע"ח:

מעיין אייברס

הודיה ציפורי

אוריה טרבלסי